Založ si blog

Nenatŕčať ruky? ? ?

Fungujem tu na blogoch i debatách už dosť dlho. V politických témach tu na seba často narážajú dva protichodné názory na tému, ako by naša spoločnosť mala fungovať, do akej miery by sa o občana mal starať štát – aké istoty by mal svojim občanom dať, aký by náš štát mal byť silný a čo všetko by mal zastrešovať, či sa v našej zemi nezneužívajú sociálne dávky, či je vysoká nezamestnanosť chybou systému, alebo lenivosťou nezamestnaných, ktorí len čakajú a sami sa nesnažia svoj život ukočírovať…

Vacšina diskutujúcich zastáva názor, že pokial štát nemože zaistiť pre všetkých svojich občanov prácu, tak by sa mal o nezamestnaných postarať – dať im reálne životné minimum, z ktorého a dá vyžiť, postarať sa, aby mal každý strechu nad hlavou, zaistit zdravotnú starostlivosť pre všetkých, umožniť študovať i deťom z chodobných rodín…, skrátka zaistiť pe všetkých občanov rovnaké práva a istoty modernej demokratickej spoločnosti.

Menšia časť diskutujúcich a blogerov naopak zastáva názor, že štát by mal zastrešovať iba základné funkcie – že by sa každý mal o seba postarať sám, nenatŕčať ruky a sám a snažiť svoj život zlepšiť, vzdelávať sa – zvyšovať svoju kvalifikáciu, aby sa mohol uplatniť na trhu práce…, že jednoducho každý občan má svoj život vo vlastných rukách a podľa toho by sa mal i starať o to, či bude večerať, či si bude mocť dovoliť ísť do nemocnice, či bude mať kde bývať a či može svojim deťom zaistit vzdelanie… Tvrdo odmietajú aké koľvek formy kolektivizmu, deľby práce a v individualizme vidia cestu vpred.

To sú všetko pekné názory ale neriešia základný problém dnešného sveta – totiž, že v kapitalizme, ktorého princípom je „najvačší zisk/najmenšie náklady“ a vo svete nadvýroby, proste práca pre všetkých ľudí nieje! S týmto problémom sa potýka celý kapitalistický svet, sú tu milióny nezamestnaných (napr. v Španielsku 5 miliónov) a to číslo sa vďaka ekonomickej kríze, vedeckotechnickému rozvoju – automatizácii i nadvýrobe, neustále zvyšuje. Žiadna perspektíva zmeny k lepšiemu sa nečrtá, štáty majú stae menej prostriedkov, aby uživili hladné krky svojich nezamestnaných občanov a sú koli dlhom nútené uškrcovať sociálne výdaje – proti čomu sa občania samozrejme bránia demonštráciami.

Mám zhodou okolností zopár priatelov z južnej Ameriky a často sa rozprávame o tom, ako to tam funguje – Kolumbia, Mexiko, Peru, Brazília… V tých štátoch je starosť štátu o občana skutočne minimálna, minimálne alebo žiadne sociálne dávky, zdravotná starostlivosť len pre toho, kto si ju platí, možnosť štúdia deťom z chudobných rodín vylúčená…! Každý sa o seba musí postarať sám a nikoho nezaujíma, či bude mať čo jesť a či jeho deti zomrú na zápal plúc, pretože sa im nedostalo ošetrenia. Práca pre všetkých rovnako ako u nás neexistuje a tak sa každý stará ako vie.

Práve včera som sa bavil s jedným mexičanom, ktorý sa vrátil z dovolenky vo svojom meste Mexiko city. Na letisku si požičal auto a prvé čo ho po ceste k svojim rodičom zaujalo, bolo neuveritelné množstvo policajtov na každom rohu. Bolo teplo, tak mal počas jazdy stiahnuté okno – už na tretej svetelnej križovatke čelil útoku, keď mu niekto cez to otvorené okno strčil pod krk ruku z nožom a žiadal od neho peniaze. Našťastie si to všimli policajti a útočníka bleskovo spacifikovali. Hovoril, že po desiatej večer sa nedá vyjsť na ulicu a keď chcel večer ponavštevovať známych, tak sa musel pohybovať jedine taxíkom s ozbrojeným šoférom – bolo nemysliteľné vyjsť z jednej reštaurácie a ísť peši do druhej, aj keď bola vzdialená iba 100 metrov – zásadne taxiík! Bohatšie štvrte mesta sú obkolesené vyskokými múrmi a vjazdy strážia ozbrojenci so samopalmi v nepriestrelných vestách. Perifériu mesta tvoria obrovské sídliská chatrčí z bedničiek, igelitu a lepenky, kde vládne totálna anarchia – žije tam milióny ľudí, krorí štát vobec nezaujímajú – musia sa uživiť tak ako vedia – trebárs postávať s nožom na križovatke…

Rovnaké zážitky a postrehy som sa dozvedel od svojich kamarátov z miest Bogotá, Sao Paulo, Lima, Rio de Janeiro, Quito…Ale mám i kubánskeho kamaráta a ten mi povedal, že može chodiť po svojom Santiago de Cuba trebárs celú noc sám a nikto mu neskriví vlas na hlave!

Milí zástancovia pravice, individualizmu a minimálneho štátu! Uvedomujete si vobec, že tento scenár može vďaka vám čoskoro nastať i na našom malebnom Slovensku? Že pokial bude sloboda obohacovania sa na úkor občanov neobmadzená, tak sa skutočne bude musieť každý postarať aby prežil – a pokial pre neho neho nebude legálna cesta tak zvolí tú nelegálnu – lebo chce jednoducho prežiť???! Že trh práce v kapitalizme proste prácu pre všetkých nemá – aj keby boli všetci inžinieri? Čo vám bráni priznať, že jediná cesta k tomu, aby sme vytvorili bezpečnú a ĽUDSKÚ spoločnosť, je spravodlivejšie prerozdelenie zisku, ktoré umožní deľbu práce?… Som veľmi zvedavý na vaše názory!

Katalánsko vs Národní třída 1989

05.10.2017

Na sociálnych sieťach, na youtube, vimeo, mailami od priatelov... vidíme množstvo otrasných fotiek a videí z brutálneho zákroku španielskych policajtov v Katalánsku. Mlátenie dievčat, starcov, viac »

Ako je to s tou „úctou k pravde“

19.10.2015

"Absurdita na absurditu" To ma v dnešných dňoch napadá doslova na každom kroku - v TV, v novinách, na internete, v debatách... Asi niesom sám kto si lámal hlavu nad tým ako je možné, že niekto viac »

Odkaz politikom a médiam

29.09.2014

Vo chvíli, keď sa určitá mocenská skupina snaží ostatné skupiny zatiahnuť do vojnového konfliktu, sú slová dôležitejšie ako zbrane - a tiež svojím spôsobom ničivejšie. Ak sa majú masy viac »

MH17, zostrelenie, lietadlo, trosky, vyšetrovanie

Na transport Buku na Donbas dohliadala vysoká šarža ruskej rozviedky, tvrdí Bellingcat

25.05.2018 14:18

Investigatívna skupina označila generála Olega Ivannikova za zodpovedného za transport mobilného odpaľovacieho zariadenia z Ruska na východ Ukrajiny.

STK

IT systém technických kontrol už funguje naplno

25.05.2018 14:13

Systém technických kontrol po štvrtkovom hackerskom útoku funguje naplno. Systém je stabilizovaný a funkčný.

(typo - nepouzivat v orise) euro, bankovky, mince, peniaze

Riziková prirážka na talianske dlhopisy je na ročnom maxime

25.05.2018 14:10

Riziková prirážka (spread) na talianske vládne dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom stúpla na takmer 1-ročné maximum.

synagóga, hviezda, židia, judaizmus

Troch mužov z Blízkeho východu obvinili z útoku na synagógu vo Švédsku

25.05.2018 14:03

Z podpaľačského útoku na synagógu vo švédskom meste Göteborg z vlaňajšieho decembra obvinili troch mužov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 103968x
Priemerná čítanosť článkov: 2260x

Autor blogu

Kategórie