Založ si blog

Zážitky z Bratislavy

Po dlšom čase, som zase navštívil svoju „rudnú hrudu“! Najskor som v aute z požičovne poriadne zablúdil v nočnej Bratislave. Akosi som sa nemohol zorientovať. Všade boli akési „nové veci“ – nadjazy, výjazdy, budovy, bilboardy, svetlá… Zúfalo som s ksichtom prilepeným na skle auta hľadal nejaký „známy bod“, podľa ktorého by som svoju jazdu nasmeroval na Štajnerku (Krížnu), kam som mal namierené. Tak som rozne blúdil, odbočoval…a naraz som sa ocitol na výjazde z BA – smer Podunajské Biskupice! Otočil som sa a kdesi v Prievoze radšej zastavil a spýtal sa ľudí – veď predsa JA hrdý Bratislavčan, nebudem vo svojom meste používať GPS?! Nakoniec som šťastne dorazil do ciela, na druhý deň vrátil auto a na týždeň sa stal bratislavským chodcom.

Prvé rozčarovanie som zažil na priechodoch pre chodcov. Mal som pocit, že tie priechody autá vobec nevidia – ani tie hlúčky ľudí, ktorí sa potrebujú dostať na druhú stranu ulice a zúfalo čakajú, že si ich niekto všimne. Ale nakoniec vždy ktosi zastavil – boli to však vždy „chudobnejšie“ autá. Bavoráky, Mercedesy, Audiny… tie priechody i chodcov absolútne ignorovali. Nedvojak sa mi hneď vybavil citát, ktorý som pred rokmi čítal v akomsi blogu – že „široké gumy sú v Bratislave znakom kvality človeka“.

A dostal som sa i do skutočne nebezpečnej situácie. Keď som chcel pri Mlynských nivách prejsť po priechode štvorprúdovú Karadžičovu, tak som zúfalo mával a ukazoval švihajúcim autám rukou na vyznačený priechod. Nakoniec mi zastavil trolejbus a ja som vďačne vošiel na priechod. Lenže v druhom pruhu ma skoro zrazila dobre vyzerajúca madam na čiernom Mercedese, ktorú evidentne ani ten stojaci trolejbus v prvom pruhu neprinútil zastaviť…

Po rokoch strávených v západnej Európe, kde autá na priechodoch ZÁSADNE zastavujú (vo Švajčiarsku i mimo priechodov – šoférom stačí keď vidia, že niekto chce prejsť cez ulicu…), to bol pre mňa nechutný šok. Ohľaduplnosť, slušnosť, ochota…kde sa to všetko podelo? A čo zákon?! Ten asi tiež nič nevyrieši – keď budú vodiči dostávať smiešne podmienky za zabitie človeka na vyznačenom priechode a vo vysokej rýchlosti…

Po precházkach Bratislavou som si samozrejme nemohol nevšimnúť tie nové banky, poisťovne a komerčné komplexy, ktoré tam vyrástli. Ale omietky obytných budov zostali také, aké boli – len ešte od čias ČSSR poriadne zošedli, zčernali a opadali…

Ale aby som nezostal iba v negatívnom duchu. Stali sa mi veci, ktoré mi skutočne vyrazili dych – a príjemne! Išiel som si dať kávu do vyhlásenej kaviarne na Avione, usadil sa na terasu a objednal si u čašníčky Viedenskú kávu. Čakal som asi 5 minút, káva neprichádzala a videl som, že boli obslúžení ľudia, ktorí prišli až po mne. No tak som sa druhej čašníčky spýtal, že či na mňa nezabudli?! „A čo ste si objednal pane?“. „Viedenskú kávu u vašej blonďavej kolegini!“ Kávu mi priniesla okamžite so slovami „Táto káva je na nás, pretože ste čakal príliš dlho – a prepáčte“. Tak to bolo fakt niečo neobyčajné. Na tom skvelom západe by mi totiž platbu nikto neodpustil, aj keby som čakal dve hodiny!

Druhá príjemná až neobyčajná vec sa mi stala, ke som išiel zháňať obrazovku na počítač. Mojmu otcovi u ktorého som bol na návšteve zhorela obrazovka a tak som sa vybral do mesta, že v nejakom PC bazáre zoženiem lacno inú. Našiel som opravovňu počítačov a bazár práve pri tej kaviarni na Avione. Mali tam na predaj niekolko použitých obrazoviek. Tak som si jednu veľkú vybral a spýtal sa, že koľko stojí? „A koľko by ste dal, pane?“ Ja som opáčil „30 euro“? On na to dobre! Obrazovku mi pripojili na ich počítač, všetko fungovalo ako má, ja som ju zobral a dal 30 euro predavačovi… A on mi naraz vrátil 10 euro, že „to je v poriadku“. Tak to bol zase šok! Pretože na tom skvelom západe sa NIKDY nestane, aby vám predávajúci len tak vrátil peniaze, ktoré už má v ruke!!!

Potom bolo nádherné Centrálne trhovisko s pagáčikmi, langošmi,… výbornou kyslou kapustou od maďara z Galanty, ktorý mi s úsmevom prezradil, že na objednávku jej kľudne vyrobí aj „jeden tón“… Výborné jedlá, perfektná obsluha v reštauráciach, ochotní a milí ľudia… Opúšťal som Bratislavu s príjemnými pocitmi. To dobré jednoznačne prevážilo aj tých nafúkaných nadľudí na širokých gumách! Bolo by nádherné, keby pri mojej budúcej návšteve BA na priechode zastavil dáky BMW X6 a šofér mi s úsmevom pokynul, že možem kľudne prejsť… No čo už.

Je to snáď naša vina?

16.11.2019

Narazil som na otrasné video rómskych osád a sídlisk, pohladom z dronu. A tak mi v pamati automaticky vyvstali všetky tie výčitky voči nám "gadžom", ktoré celý život počúvam... Ako sme obviňovaní, viac »

Aká Anexia je prijateľnejšia?

11.10.2019

Turecko surovo napadlo severnú Sýriu. Za dva dni je už zo 500 mŕtvych včetne žien a detí, rozbombardované dediny, cesty, 70 tisíc ľudí na úteku...Turecko si na zabratých územiach vytvára viac »

Fuj!

13.09.2019

Tohoto som sa fakt nechcel dožiť. Aby jeden národ, ktorý trpel a bol likvidovaný za protektorátu - stanné práva, hromadné popravy, transporty smrti, vypálené Lidice, Ležáky, Ploština..., viac »

Richard Sulík, predseda SaS

Sulík rokuje o spoločnej kandidátke. Opozícia sa obáva prepadnutia hlasov

18.11.2019 14:02

Predseda SaS Richard Sulík v rozhovore pre TV Pravda pripustil, že si vie Roberta Mistríka predstaviť ako lídra opozičnej kandidátky.

SaS, Sulík

Sulík chce rozpočtové provizórium, deficit je vraj vycucaný z prsta

18.11.2019 14:01

Polpercentný deficit navrhnutý v rozpočte verejných financií na budúci rok je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka "hausnumero" a "číslo vycucané z prsta".

Vladimir Putin

Bude na Slovensko prúdiť plyn? Záleží aj na Putinovi

18.11.2019 13:16

"Tvrdo pracujeme na tom, aby na Slovensko aj v roku 2020 prúdil plyn z Ruska cez Ukrajinu,“ povedal pre TV Pravda Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.

namestie slobody

Bratislava dostane nový pamätník. Pozrite ako bude vyzerať

18.11.2019 13:13

Námestie Slobody by čoskoro mal zdobiť nový monument pripomínajúci Nežnú revolúciu z roku 1989.